Forum Forum CZATerian Strona Główna


Forum CZATerian
Czateria i nie tylko ;)
Odpowiedz do tematu
Troszkę historii
izusiaczek
paLców nie żaŁuje


Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 89
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jamajka

Oświęcim (niem. Auschwitz, jid. Oshpitizin, czes. Osvětim, po słowacku Osvienčim, po cygańsku Auszwica, Oswienczim) to miasto i gmina, siedziba powiatu oświęcimskiego) w w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim. W mieście znajduje się również siedziba władz gminy wiejskiej Oświęcim.

Miasto znajduje się przy ujściu Soły do Wisły. W roku 2004 liczba ludności Oświęcimia wynosiła 41 683 mieszkańców, co plasowało go na szóstym miejscu wśród miast województwa małopolskiego. Według danych z 30 czerwca 20042, miasto miało 41 382 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.

Oświęcim leży w centrum Kotliny Oświęcimskiej, pomiędzy Pogórzem Karpackim a Wyżyną Śląską. Z okolicznymi regionami - Małopolską, Górnym Śląskiem, Żywiecczyzną i Śląskiem Cieszyńskim - łączą dogodne połączenia kolejowe, drogowe i wodne.

Oświęcim to polska nazwa miejscowości o bardzo długiej, 800-letniej historii. Pisownia wyrazu potwierdza jego słowiański charakter. W zachowanych materiałach nazwa "Oświęcim" występuje w różnych językach - polskim, czeskim, niemieckim lub łacińskim. Wyglądała następująco: Ospenchin (1217 r.), Osvencin (1280 r.), Hospencin (1283 r.), Osswetem (1290 r.), Uspencin (1297 r.), Oswentim (1302 r.), Wswencim (1304 r.), Auswintzen (1312 r.), Oswiecim (1314 r.), Oswencin (1327 r.), Auswieczin (1372 r.), Awswiczin (1372 r.), Uswiczin (1400 r.). Spotykamy się także z innymi przekazami: Ossvancin, Osvencim, Osvenczyn, Osvacim, Osswanczyn, Ossvijancin, Osswancin, Oswęcim, względnie Ossvencim. W łacinie nazwa zapisywana była jako Osswencimen lub Osviecimensis. Jako, że Oświęcim był ważnym ośrodkiem handlowym, niemieccy kupcy oraz osadnicy nadawali mu swoją, niemieckojęzyczną nazwę - Auswintz. Także w dokumentach książąt opolskich i cieszyńskich występowała niemiecko brzmiąca nazwa. Można ją spotkać również w atlasach wydawanych w krajach niemieckojęzycznych. Po włączeniu do Rzeszy Niemieckiej okupant zmienił nazwę z polskiej - Oświęcim - na niemiecką Auschwitz. Dlatego w nazwie Konzentrationslager pojawiła się niemiecka nazwa Oświęcimia. Zaraz po wyzwoleniu Oświęcimia przez Armię Czerwoną (27 stycznia 1945) miastu przywrócono swoją rdzenną nazwę, która obecna jest do teraz. Wg podania nazwa miała oznaczać ,,oświecenie" i wprowadzenie na drogę chrześcijańską grodu przez Cyryla i Metodego podczas panowania wielkomorawian czyli mniej więcej w IX w. Potwierdzają to również wielkomorawskie zwyczaje ludowe zachowujące się jeszcze do niedawnych czasów w okolicy. Próby chrystianizacji Krakowa dają również możliwość prób chrystianizacyjnych w jego okolicach czyli również w Oświęcimiu.

Symbole miasta

Herb miasta Oswięcim - historyczny herb miasta Oświęcim stanowi: „W polu błękitnym pośrodku tarczy kamienna biała wieża o poszerzonej podstawie, o pięciu blankach, z wysokim trapezowym dachem z czerwonych dachówek. Na szczycie dachu dwie złote gałki rozmieszczone po obu jego stronach na jednym poziomie. W wieży — jeden pod drugim — dwa czarne prostokątne, w górze zaokrąglone, okienne otwory. Obok wieży, po obu jej stronach, złote półorły odwrócone od siebie głowami. Tarcza herbowa bez bordiury.”
Flaga miasta Oświęcim - flagą miasta Oświęcim jest prostokątny płat tkaniny o bokach w stosunku 5:8. Na błękitnym tle płatu flagi umieszczony jest, na jej środku, herb miasta Oświęcim bez bordiury. Wielkość herbu (wysokość, szerokość) stanowi połowę krótszego boku flagi. Flaga masztowo-dekoracyjna posiada herb miasta Oświęcim, umieszczony w górnej części płatu flagi.

Hejnał miasta Oświęcim - hejnałem miasta Oświęcim są pierwsze cztery takty Poloneza Weselnego Aleksandra Orłowskiego.

Logo Oświęcimia - znak promocyjny miasta zbudowany z logotypu "Miasto Oświęcim" oraz znaku graficznego przedstawiającego podrywającego się do lotu ptaka - białego gołębia (symbol pokoju). Tło przedstawie dwie postacie, w różnych odcieniach, symbolizujące jedność ras. Logo zostało stworzone na potrzeby kreowania nowego wizerunku: "Oświęcim - Miasto Pokoju".

Osiedla w Oświęcimiu

Osiedle Błonie
Osiedle Domki Szeregowe
Osiedle Dwory-Kruki
Osiedle Monowice
Osiedle Pod Borem
Osiedle Południe
Osiedle Północ
Osiedle Stare Miasto
Osiedle Stare Stawy
Osiedle Wschód
Osiedle Zachód
Osiedle Zasole

Połączenia

Oświęcim leży na skrzyżowaniu się wielu ciągów komunikacyjnych, takich jak:

droga nr 44 - Gliwice - Kraków
droga nr 933 - Chrzanów - Pszczyna
droga nr 948 - Oświęcim - Kęty
Dodatkowo Oświęcim jest ważnym węzłem kolejowym z połączeniami krajowymi i międzynarodowymi.

Najbliższe porty lotnicze:

Port lotniczy Kraków-Balice - ok. 60 km
Port lotniczy Katowice-Pyrzowice - ok. 75 km








Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
XSIĄDZ
Moderator


Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

własnie wróciłem z osw i miasteczko jakby wymarłe - nic ciekawego sie nie dzieje ale to pewnie była cisza przed burzą bo burza była okropna Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Troszkę historii
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu